Inteligentny Digital Produkt

18 Geologická mapa

Geologická mapa je ako pestrofarebná skladačka, kde farby a textúry vytvárajú epický príbeh o Zemi. Každá čiara či odtieň ukrývajú tajomstvá, ktoré formovali krajiny a kontinenty.

Geologická mapa je zmenšený a zovšeobecnený obraz geologickej situácie určitého územia, znázornený najčastejšie na topografickej mape prostredníctvom dohodnutej legendy. Takúto mapu možno nájsť na webovej stránske Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

U1 Vyhľadaj na topografickej, fyzicko-geografickej alebo politickej mape obec, v ktorej sa nachádza tvoja škola a tvoj domov, najbližšie okresné mesto a krajské mestá. Vyhľadaj tieto miesta a mestá na geologickej mape.

Dionýz Štúr (1827 – 1893) bol významný slovenský geológ a paleontológ, ktorý sa zaslúžil
o rozvoj geologického výskumu v strednej Európe. Prácu venoval mapovaniu a jeho výskum prispel k vzniku modernej geológie na Slovensku.

Dimitrij Andrusov (1897 – 1976) bol zakladateľom mnohých vedeckých geologických inštitúcií na Slovensku. Je považovaný za otca slovenskej geológie. Orientoval sa v stratigrafii, tektonike, paleontológii, ložiskovej a inžinierskej geológii.

U2 Vyhľadaj ďalších významných geológov na Slovensku v minulosti aj súčasnosti.

Na geologickej mape sú horniny a iné geologické objekty rovnakého pôvodu, ktoré sa vytvorili v rovnakom časovom intervale (napr. paleozoikum = prvohory, mezozoikum = druhohory, kenozoikum = treťohory a štvrtohory) a rovnakým spôsobom, znázornené rovnakou farbou (číslom na jednoduchšie odlíšenie odtieňov farby), šrafovaním, symbolom, indexom. Najstaršie horniny sú charakterizované najtmavšími farbami a čím sú mladšie, tým nadobúdajú svetlejšie odtiene.

U3 Vyhľadaj na geologickej mape Gerlachovský štít a zisti, na akej farebnej ploche a s akým číselným označením je znázornený. Vyhľadaj miesta na geologickej mape, ktoré majú rovnakú farbu a číslo. Vyhľadaj krajské mesto Trnava a zisti, ktoré okresné mestá na Slovensku majú rovnakú farbu a číslo. Vyhľadaj obec svojej školy a zisti, na akých farebných plochách sa vyskytuje, a vyhľadaj ďalšie obce na Slovensku, ktoré sú na rovnako sfarbených plochách.

V legende geologickej mapy pri každej farebnej ploche nájdeš aj vymenované horniny, ktoré sú charakteristické pre farebnú plochu. Existuje veľké množstvo hornín a každá má svoje pomenovanie na základe rôznosti minerálov aj množstva minerálov zastúpených v hornine. Preto je geologická mapa plná rôznych názvov hornín, ktorým rozumejú geológovia. Napríklad krinoidové vápence sú vápence, ktoré obsahujú skameneliny krinoidy (ľaliovky). Alebo porfýrické granodiority až granity sú magmatické horniny, pre ktoré je charakteristická porfýrická štruktúra, čo znamená, že obsahujú veľké kryštály minerálov rozptýlené medzi menšími kryštálmi. Granodiority sú veľmi podobné granitu (žule), ale obsahujú živce iného druhu.
Napriek tomu aj ty dokážeš rozoznať niektoré, ako je pieskovec, zlepenec, štrk, piesok, ryolit, andezit, vápenec, dolomit, bazalt, granit, fylit, svor, rula.

U4 Zopakuj si za pomoci školskej zbierky, ako vyzerajú horniny uvedené v texte. Nájdi tieto horniny v legende geologickej mapy a vyhľadaj ich na mape.

U5 Vyhľadaj, aké horniny sa nachádzajú v okolí školy, tvojho bydliska, v okolí okresného alebo krajského mesta, do ktorého patrí tvoja škola.

Význam geologickej mapy v praxi:

OTÁZKY:

  1. Ako sú na geologickej mape označené horniny, ktoré vznikli v rovnakom čase a rovnakým spôsobom?
  2. Aká je súvislosť medzi farbami na geologickej mape a vekom hornín?
  3. Prečo je dôležité zohľadniť geologickú mapu pri výbere lokality na výstavbu?
  4. Aké horniny sa nachádzajú v okolí tvojej školy a najbližšieho okresného mesta?
  5. Ako môže geologická mapa pomôcť pri znižovaní rizík svahových deformácií, ako sú zosuvy pôdy?