Inteligentny Digital Produkt

13 Vnútorné geologické procesy

Pod povrchom Zeme, v hĺbke, kam sa človek nedostane, sa odohráva nekonečný tanec kameňov a magmy. Silné tlaky a horúčavy tvoria skryté sopky, vrásnia kontinenty a menia skaly na krištáľové katedrály. V tejto divokej hre prírodných síl sa formuje svet, tak ako ho poznáme, nekonečne pretváraný vnútornými geologickými procesmi.

Vnútorné geologické procesy zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní zemskej kôry. Týmito procesmi vznikajú a zväčšujú sa rozdiely v nadmorskej výške. Vznikajú pohoria, ale aj hlbokomorské priekopy.

Pohyby roztavených hornín v zemskom plášti vyvolali rôzne sily, nazývané tektonické. Tektonické sily, ktoré sú často protichodné, spôsobili, že sa litosféra Zeme rozbila na rôzne veľké platne, ktoré sa pohybujú rôznym smerom. To sa nazýva tektonika litosférických platní. Tieto pohyby vyvolávajú magmatickú činnosť, metamorfózu, zemetrasenia, vznik pohorí a hlbokomorských priekop.

Pohyb litosférických platní na hraniciach (okrajoch):

E1 Tanec tektonických platní

Vizuálne demonštrovať pohyb litosférických platní a ich interakcie pomocou uterákov a rôznych vizuálnych prvkov.

Magmatizmus sú všetky geologické procesy vedúce k vzniku magmatických telies v litosfére a súvisí s pohybom litosférických platní. Posuny litosférických platní vyvolávajú roztavenie hornín hlboko pod povrchom, a tak vzniká tavenina magma. Magma ako ľahšia voči okolitým pevným horninách stúpa po tektonických zlomoch k povrchu. Môže vykryštalizovať v hĺbke alebo na povrchu, kam sa dostáva cez sopky. Takto vznikajú vyvreté horniny.

Metamorfóza predstavuje zmenu minerálneho zloženia a štruktúry hornín v dôsledku vysokého tlaku, teploty a chemických procesov bez toho, aby došlo k roztaveniu hornín. Týmto spôsobom vznikajú metamorfované (premenené) horniny.

E2 Kryštálové katedrály

Zisti a pozoruj, ako teplota prostredia ovplyvňuje veľkosť kryštálov vzniknutých počas kryštalizácie.

E3 Chlebová metamorfóza

Napodobniť podmienky, ktoré vedú k premene hornín, pomocou vrstiev rôznych druhov chleba, pôsobením tlaku a tepla.

Vznik zemetrasení je dôsledkom náhleho uvoľnenia energie, ktorá sa nahromadila v zemskej kôre. Nahromadená energia je výsledkom pohybu litosférických platní a môže viesť k veľkým katastrofickým udalostiam. Miesto vzniku zemetrasenia je ohnisko zemetrasenia (hypocentrum) a nachádza sa v rôznych hĺbkach. Z neho sa šíria zemetrasné vlny všetkými smermi. Zemetrasné vlny najrýchlejšie dosiahnu zemský povrch na mieste, ktoré leží priamo nad ohniskom a je označované ako epicentrum zemetrasenia. Toto miesto býva najviac postihnuté zemetrasením.

P1 Vymysli originálny názov a vytvor projekt na tému napr. Najsilnejšie zemetrasenia vo svete; Zemetrasenie na Slovensku; Zemetrasenie v mojom okolí. Svoj projekt prezentuj pred svojimi spolužiakmi vo forme plagátu alebo prezentácie.

Od roku 1034 je celkovo na území Slovenska zdokumentovaných 804 zemetrasení, ktoré pocítil človek, z toho viac ako 300 zemetrasení bolo v 20. storočí.

Na meranie intenzity zemetrasení sa používa momentová magnitúda, ktorá je moderným a presnejším systémom ako v minulosti používaná Richterova stupnica (vytvorená v roku 1935). Dnes sa častejšie používa Európska makroseizmická stupnica (EMS-98). Stupnica má 12 stupňov a opisuje, ako zemetrasenie ovplyvnilo povrch Zeme a objekty na ňom.

Zemetrasenie z 28. júna 1763 s intenzitou 9 stupňov EMS-98 zničilo v Komárne sedem kostolov a 279 domov.

U1 Vyhľadaj miesta na Slovensku, kde sú umiestnené seizmografy na zaznamenanie zemetrasenia.

U2 Vyhľadaj na webových stránkach, ktoré monitorujú zemetrasenia na svete, a zisti, kedy bolo naposledy zemetrasenie na Zemi a aké silné bolo. Pomôž si slovenskými stránkami rôznych univerzít a výskumných inštitúcií (napr. Slovenská akadémia vied).

Cunami (veľké morské vlny) vznikajú v dôsledku náhlych pohybov na morskom dne, ako sú zemetrasenia, sopečné erupcie, zosuvy pôdy a výnimočne dopad meteoritu. Tieto udalosti spôsobujú, že obrovské množstvo vody sa náhle posunie, čo vytvára vlny, ktoré sa môžu šíriť cez oceány rýchlosťou až stoviek kilometrov za hodinu. Keď sa tieto vlny dostanú do plytších pobrežných oblastí, ich rýchlosť sa zníži, ale ich výška môže dramaticky vzrásť, čo vedie k ničivým záplavám.

Píše sa rok 2004, je 26. december a zatiaľ čo sa juhovýchodná Ázia teší z krásneho letného počasia, západne od ostrova Sumatra sa odohráva zemetrasenie, ktoré spúšťa obrovskú cunami, dosahujúcu až 30 metrov, čím spôsobuje jednu z najničivejších katastrof za posledné storočie a berie život viac ako dvestotisíc ľuďom.

OTÁZKY:

  1. Aké sú hlavné zdroje energie na vnútorné geologické procesy?
  2. Čo je to metamorfóza?
  3. Aký pohyb litosférických platní existuje na ich okrajoch?
  4. Aký je rozdiel medzi hypocentrom a epicentrom zemetrasenia?
  5. Na čo sa používa Európska makroseizmická stupnica?
  6. Čo je príčinou vzniku cunami?